Väärtuskasvatus vanasõnade abil

Pilt on võetud aadressilt: eestiseelik.eeTarkuste Hoidis

Õpetajate Leht 25.01.2013

Tiina Vapper

Tänavune aasta on Eestis kuulutatud kultuuripärandi aastaks. Kultuuripärandi tõstab au sisse ka uus lasteaedadele ja algkoolidele mõeldud tarkuste hoidise metoodika, mille sisuks on väärtuskasvatus eesti vanasõnade ja rahvapärimuse abil.  

Lasteaiaõpetajad on eesti vanasõnu, rahvajutte ja laule, liisusalme, mõistatusi ning rahvakombestikku õppe-kasvatustöös ikka ja alati kasutanud. Nüüd olen kogunud nende teadmised süsteemseks ja järjepidevalt rakendatavaks materjaliks. Tarkuste hoidise raamat, mis ilmus õppeaasta alguses, on üdini praktilise abimehena nagu üks suur ideede laegas, mille kaante vahel on koos Eesti lasteaedade parimad praktikad. Metoodiline komplekt sisaldab raamatule lisaks n-ö hoidisepurki, millesse pole „hoidistatud” seekord mitte moos või köögiviljad, vaid meie esivanemate igipõlised tarkused. Erivärvilistele paberirullidele kirjutatud tarkuseterad kannavad endas meie rahva kultuuri.

Metoodikat luues töötasin läbi kõik eesti vanasõnad, neid on kokku umbes 30 000. Vanasõnadest 70% on eestlastel seotud põllumajanduse või ilmaennustusega, jätsin need kõrvale ning tegin lõpliku valiku umbes 300 vanasõna seast. Suureks abiks oli, et Viimsi lasteaedade kõigi 34 rühma õpetajad olid nõus uut metoodikat lastega katsetama ja otsima võimalusi, kuidas vanasõnades peituvad väärtused kõige paremini lasteni viia. Õpetajatega koostöös valisingi välja kõige olulisemad vanasõnad ning jagasin need seitsmeks põhiväärtuseks, millest igaühe alla mahub omakorda veel mitmeid alaväärtusi.

Tarkuste hoidise purk sisaldab seitset värvi vanasõnu, kusjuures iga värv tähistab erinevat väärtust. Purgis on ainult esimese aasta vanasõnad, teise ja kolmanda aasta omad on lisaks kaasas. Kokku valisin välja 101 vanasõna – nii jagub kolme lasteaia-aasta iga õppenädala jaoks oma vanasõna.

Et õpitu paremini kinnistuks, olen soovitanud ühe väärtusega tegelda kuu aega järjest – see võimaldab õpetajal süvitsi minna ning lastel paremini sisse elada. Samas ei ole metoodika piirid ranged, õpetajale on jäetud vabad käed. Iga õpetaja võib pakutud ideede seast valida just talle ja lastele sobivaimad, kombineerida neid iseenda mõtete ja kogemustega. Ka see, millal mingi teemaga tegelda, jääb õpetaja otsustada. Lähenemine on vaba ja loov.

Konkreetselt näeb töö välja nii, et igal esmaspäeval võtavad lapsed koos õpetajaga tarkuste hoidise purgist ühe värvilise rulli, millele kirjutatud tarkuseteraga seotakse nädala jooksul kogu tegevus – jutud, laulud, mängud toas ja õues, arutelud. Iga raamat, mille õpetaja lastele ette loeb või mäng, mida koos mängitakse, on ju samuti väärtuse valik. See, kas poemängus on riiulitel Coca-Cola pudelid ja krõpsud või tervislik toit, kujundab laste hoiakuid. Maailm pakub palju võimalusi, õpetaja peaks olema see filter, kes otsustab, mida väärtustada, mida mitte. Tarkuste hoidise metoodika hea külg on, et lapsi saab õpetada mitte näpuga näidates ja moraali lugedes, vaid mängu kaudu.

Kaasates väärtuskasvatusse ka lapsevanemad, on tulemus mitmekordne. Õpetajad panevadki iga nädala tarkusetera emadele-isadele vaatamiseks välja, et vanemad saaksid kodus lapsega vanasõnade tähenduse üle arutleda ning rääkida teemadel, millest muidu ehk ei räägita. Vanasõnade väljapanekud lasteaedades on leidlikud: selleks võib olla erivärviliste okstega tarkusepuu, seitsme värvilise kroonlehega lill, väärtuste vikerkaar, veski, tähistaevas, päike …

Praeguseks olen tarkuste hoidise metoodika koolituse viinud läbi 60 lasteaias. Tagasiside on hea. Lasteaedu, kes selle metoodikaga iseseisvalt on alustanud, on palju rohkem. Sel aastal on plaanis koolitused ka tulevastele lasteaiaõpetajatele. Metoodika täieneb pidevalt, sest ideid tuleb kogu aeg juurde. Lasteaiad on kiitnud metoodika puhul eelkõige seda, et see on praktiline ning omane ja tuttav, eestlaslikku väge täis. Nii on lootust, et kasvamas on tulevikupõlvkond, kes Eesti rahvapärimust teab ja väärtustab.

Originaalartikli aadress: http://opleht.ee/2686-vaartuskasvatus-vanasonade-abil/