Mõttemustrite inventuur – artikkel aprillikuu Maris

Aprillikuu ajakirjas Mari on ilmunud taas Tarkuste Hoidise filosoofilist lähenemist tutvustav artikkel. Et ajakiri ei olnud nõus lubama tervet artiklit siia teile lugemiseks üles panna, siis toon ära mõned lõigud ja õnneks on ajakiri veel müügiputkades täiesti saadaval!

Head lugemist!
Merike

Mõttemustrite inventuur

Margit Tõnson

Ajakiri Mari, aprill 2013

Uskumused, mis vanasõnades, kõnekäändudes ja aforismides väljenduvad, oleme elu jooksul käsnana endasse imenud. Kuid milleks vedada kaasa mõtteid, mis ei aita edasi, vaid hoiavad tagasi? Võiks hoopis uskuda, et maailm on võimalusterohke ja heasoovlik paik, kus kõigil on ruumi oma unistusi teostada.

/…/

„Vanasõnade kuulmise, õppimise ja kasutamise enesestmõistetavus muudab need kollektiivseteks juhtnöörideks. Ja vanasõnade abil annavad lapse elukäigu esimesed autoriteedid talle eluks vastuvaidlematuid ja küsitavusteta tõekspidamisi.“(folklooriuurija Liisa Granbom-Herraneni uurimistööst).

Kõik see on teadlik või vähemteadlik programmeerimine. Vanemad tahavad alati lastele parimat, uskudes, et selliseid väärtusi edasi andes on järglaste elu lihtsam ja muretum. Nad ei taha, et lapsed haiget saaksid. Täiskasvanuks saamise kohta annab aga kinnitust just see, kui inimene armastusega teele kaasa pandud reisikoti sisusse süüvib ja üleliigse kõrvale heidab.