Järjepidevus ja keskendumine on olulised

On teada tuntud tõsiasi, et „Kits kahe kuhja vahel jääb nälga“. Kuidas see väljendub tänapäevases (interneti)elus ja miks noored (ja mitte ainult) ei oska keskenduda kauem kui paar minutit, saate lugeda allolevast artiklist. 

Tähelepanu röövitakse märkamatult

Kristjan Port

Teadus.err.ee 20.05.13 

Meil on kasutada ööpäevas 24 tundi. Tänapäeval on tegelikult kohasem öelda, et saame kasutada 1440 minutit. Mõnel juhul väärib isegi arvele võtta kõik 86 400 sekundit. Põhjus on lihtne. Kuid ära mõtle nagu triiviks jutt sinna, et kasutame kogu päeva jagu aega töö tegemiseks.

Esiteks poleks sellise tegutsemise viljad suurt midagi väärt, hoolimata, et paljudele tundub nagu nemad teeksidki päev otsa tööd. Teiseks ei jaksa keegi nii kuigi kaua jätkata. Kolmandaks tekib küsimus, kes siis tarbivad ära kogu massiliselt toodetava meelelahutuse? Seega ära tule rääkima tööst! Töö võtab oma osa, aga seda on kaugelt vähem kui arvad. Ajad oma päeva täitva ja kindlasti vaimu kurnava tegevuse lihtsalt ühe teise asjaga segi. Jutt käib tähelepanust ja selle koormamisest.

Siin on meie ööpäevased 1440 minutit väärt kaup, millega hoitakse üleval suurt osa kaasaegsest majandusest, sealhulgas ettevõtteid nagu Google ja Facebook. Lisaks tahavad igasugused Maa elanikud ja sõbrad ning tuttavad osa meie tähelepanu endale saada, kuna tegemist on päriselt väärt kaubaga. Tänu kurnatud tähelepanule ei märkagi, millal teed tööd ja millal oled zombi. Viimast juhtub üha sagedamini just töö ajal.

Tõendeid on lihtne märgata inimestel, kes peavad sõna otseses mõttes olema tähelepanelikud – näiteks õpilastel ja üliõpilastel. Lugesin hiljuti näidet kunstiajaloo õppejõu praktikast, kes palub arvestuse tingimusena valida kunstimuuseumist meeltmööda maal ja kirjutada sel teemal uurimistöö. Selle koha peal võib öelda, et ülesanne nagu iga teine. Mis on siin nii erilist? Täpselt samuti arvavad õpilased ja teevad nõutud töö ära. Kuid siis lisab professor täiendava kohustusena minna valitud maali juurde ja uurida seda tähelepanelikult kolm tundi.

Selle koha peal muutub ülesanne paljude jaoks üllatavalt raskeks. Nad ei suuda keskendunult pilti vaadata. Neile tundub, et näevad kõike vajalikku viie pikaldase minutiga. Kahjuks või õnneks on nad sügavalt eksinud. Oleks ju kurb, kui võibolla isegi aastaid vaeva näinud kunstniku pingutus oleks väärt vaid põgusat pilku. Võite ise enda peal testida, kuidas pilti vaadates hakkab see end üha rohkem avama.

Viimased uuringutulemused veerand tuhande igati korraliku õpilasega võiks väärida tähelepanu. 263 erineva vanuseastme õpilast koolist ülikoolini jälgiti kõikjal, kus nad valmistasid ette olulist arvestustööd. Paikadeks olid kodud, ühiselamutoad, köögid, ühesõnaga kõik paigad, kus keegi on harjunud oma tööd tegema. Kuid kusagil 120 sekundit pärast töö alustamist hakkasid vaatluse andmebaasi tekkima esimesed märgid ettevõetud töö katkestustest. Seda hoolimata sellest, et uuritavad teadsid neid jälgivast kaamerasilmast. Katse algusest kulunud veerand tunnist olid nad tööle pühendunud 65% ajast.

Uurijate kinnitusel on tänapäeva õpilastel ilmselt väga raske hoida tähelepanu veerand tundi isegi tema enda jaoks olulisel tegevusel. Levinud tavaks on pingutada paar minutit ja seejärel jagada tähelepanu millelegi muule. Suure tõenäosusega mõnele neti kaudu kontaktis olevale sõbrale, tuttavale või muule sarnasele tegevusele. Tavaliselt ei taju keegi seda probleemina. Heal juhul põhjendatakse, et nad on väga head multitaskijad ehk samaaegselt mitme asjaga tegelejad.

Tegemist on kahjuks illusiooniga. Multitaskijatel pole ilmselt piisavat tähelepanu tõenditele jagunud. Inimaju on energeetiliselt üliahne ja järelikult kulukas luksus. Seda ressurssi kasutatakse valikuliselt, ühele asjale korraga, evolutsiooniliselt treenituna peamiselt ellujäämisele. Ära unusta, et tänapäevane ellujäämine on seotud palgatööga. Kui inimestel on raske säilitada tähelepanu isegi paar minutit, kolmest tunnist rääkimata, võib rääkida probleemist.

Ajul pole ressurssi omaniku teenindamiseks 86 400 sekundit. Ometi on kõik need Sinu sekundid kasulike ja kasutatavatena arvel teiste inimeste arusaamades. Ja need võetakse ära ning kimbutatakse vaeseomaks. Tavaliselt sinu enda kaasabil.

Originaalartikkel: http://teadus.err.ee/artikkel?id=9103&cat=26&pg=2